En folie för varje form på Fachpack 2025

Mässor,30 september, 2025

Scanfill var på plats på Fachpack i Nürnberg 23-25 september för tre dagar fyllda med inspiration, spännande möten och hållbara materiallösningar. Vi fick möjlighet att prata med både nya och välbekanta kontakter om framtidens förpackningar och visa vårt breda utbud av materialalternativ.

Vi passade även på att introducera vår nya säljare Tobias som framöver kommer finnas nära till hands för att hjälpa våra kunder att hitta rätt folie för sina förpackningsbehov.

Till vår monter tog vi dessutom med vår käre vän: popcornmaskinen! Med den bjöds det på härligt doftande popcorn under hela mässan – perfekt för en liten paus mitt i mässvimlet. 

Till alla er som besökte oss på mässan – stort tack för alla inspirerande samtal och för att ni delade era idéer och erfarenheter kring framtidens hållbara förpackningar. Vi ser fram emot att fortsätta dialogen och hjälpa er hitta material som gör skillnad! 


Vad var vårt fokus i montern?

Vi presenterade vårt breda sortiment av folier och materiallösningar i PP, PS och PET, baserat på både nyvara och återvunnet innehåll. Bland dessa lyfte vi särskilt fram Prevented Ocean Plastic™ rPET, en certifierad råvara tillverkad av plast som annars riskerat att hamna i havet – ett exempel på hur smarta materialval kan minska klimatavtrycket utan att kompromissa med funktion.

En av de stora nyheterna vi visade upp var Degrafoil Flow 1.7 från Sulapac– ett biobaserat och industriellt komposterbart material utvecklat för termoformning. Med Sulapacs material fick vi möjlighet att visa hur materialet kombinerar premiumkänsla med en tydlig miljöfördel för den som söker fossilfria alternativ. 

Har ni frågor eller vill veta mer om våra material? Hör av er, vi hjälper gärna till att hitta rätt lösning för just er.

 


Ni missar väl inte oss på LinkedIn?